Okleina naturalna

Grupą materiałów stosowanych do produkcji mebli z ”najwyższej półki” są okleiny naturalne. Proces produkcji mebli z wykorzystaniem okleiny naturalnej jest procesem trudnym – wieloetapowym i bardzo czasochłonnym.

Okleiny naturalne to materiał pochodzenia organicznego, będący wynikiem procesu skrawania obwodowego (lub płaskiego) drewnianych bali. Forniry produkuje się na całym świecie, z wielu różnych gatunków drewna – stąd też mnogość wzornicza i to co w nich najważniejsze – niepowtarzalność.

 

Duża różnorodność dostępnych oklein daje możliwość tworzenia unikalnych kompozycji z połączenia różnych szlachetnych gatunków drewna.

Procesem kluczowym dla ostatecznego efektu wizualnego powierzchni fornirowanej jest jej lakierowanie. W zależności od zastosowanego lakieru oraz technologii, powierzchnię można wykończyć w różnym stopniu połyskliwości – od powierzchni matowej, gdzie widoczna jest oryginalna struktura naturalnego surowca, do wykończonej na tzw. ”wysoki połysk”.

Właśnie osiągnięcie efektu ”wysokiego połysku” wymaga największego nakładu pracy – powierzchnia podczas procesu lakierowania jest kilkukrotnie lakierowana i polerowana. Produktem końcowym jest bardzo efektowna powierzchnia o idealnej gładkości i widocznym rysunku naturalnego drewna.